Visos naujienos

MERKO 20-metį Lietuvoje žymi ir didžiausi prekybos centrai, ir viešbučiai, pramoniniai objektai

Statybų kompanija MERKO – viena iš nedaugelio šio sektoriaus įmonių, mininčių savo veiklos Lietuvoje 20-metį. Statybų sektorius yra labai jautrus įvairiems ekonomikos pokyčiams, tačiau estiško kapitalo įmonė, remdamasi tarptautine patirtimi,  sėkmingai praėjo šį laikotarpį ir drąsiai žengia į trečią veiklos dešimtmetį.

„20 metų – ilgas laiko tarpas įmonei, ypač statybų rinkoje, nes per tokį laikotarpį neišvengiamas didesnis ar mažesnis ekonomikos bangavimas, skaudžiai smogiantis mažiau patyrusiems ir resursų stokojantiems  rangovams. Šiandien rinkoje nėra daugelio net ir didelių kompanijų, stačiusių prieš 10 ar 20 metų,  nors net nesibaigė jų statytų objektų garantinis terminas. O ilgaamžiškumas šiame sektoriuje labai svarbu, nes su kiekvienu pastatytu objektu įgauname vis daugiau patirties, tobulėjame ir laikas įrodo, kad esame patikimas partneris statybų sektoriuje “, – komentavo nueitą kelią  Saulius Putrimas, UAB Merko statyba generalinis direktorius.
Šiandien UAB Merko statyba pasitiki tiek tarptautiniai, tiek Lietuvos statybos darbų užsakovai, bankai, gyvenamojo būsto pirkėjai.  Tai liudija dabar įgyvendinami projektai. Šiuo metu bendrovė stato viešbučius „Radisson Blu Lietuva“ bei „ibis Vilnius“, rekonstruoja „Neringos“ viešbutį, toliau tęsia „Philip Morris“ gamyklos plėtimo darbus Klaipėdoje. Kyla ir nauji gyvenamieji namai: projektai  „Rinktinės Urban“, „Šaltinių namai“, „Bastėja Life“, senamiestyje atstatomi grafų Pliaterių rūmai. Na, o paskutinis baigtas darbas – naujasis biurų pastatas „Narbuto 5“.

Išmoktos pamokos padėjo sustiprėti

Savo veiklą Lietuvoje koncernas AS Merko Ehitus Lietuvoje pradėjo 1997 metais, įsteigdamas dukterinę įmonę UAB Merko statyba.  Bendrovės pradžia buvo labai sėkminga, tai liudija puikiai žinomi jos projektai: viešbučiai „Radisson Blu Lietuva“ ir „Novotel“, medicinos paslaugų centras „Northway“,  verslo centras L-3, prekybos centrai „Mandarinas“, „Saulės miestas“,  daugybė pramoninių statinių. 2008 metais baigtas didžiausias MERKO istorijoje objektas – PC „Panorama“. Tais metais pasiekta ir rekordinė UAB  Merko statyba apyvarta, viršijusi 51 mln. eurų. Deja, 2009 metais krizė smogė skaudžiai, statybos apimtis kompanijai teko sumažinti net kelis kartus.
„Mes nesiblaškėme, neieškojome kitų veiklos sričių, išmokome krizės pamokas ir toliau darėme tai, ką geriausiai mokame. Kadangi pirmaisiais metais po krizės labai sumažėjo vietinių investicijų ir statybos užsakymų, didžiausią dėmesį nukreipėme į tarptautinius klientus ir nuosavų projektų vystymą: gyvenamąją statybą bei PPP (angl. „public and private partership“) projektus“, – išdavė sėkmingus krizės įveikimo būdus S. Putrimas.
Būtent tada prasidėjo ir iki dabar tęsiasi MERKO bendradarbiavimas su tarptautinėmis kompanijomis ABB, „Iberdrola“, „General Electric“, „Philip Morris“, „AccorHotels“ grupė, „Linstow“, „Pro Kapital“, „Kapitel“ ir kt.

Svarbiausia – žmogus, paskui – aplinkosauga ir naujos technologijos

 „Dirbant su tarptautiniais  užsakovais reikia laikytis ne tik vietinių, Lietuvoje galiojančių statybų reglamentų, bet ir specializuotų  visame pasaulyje taikomų kliento  reikalavimų, susijusių su kokybe, inovacijomis, darbų sauga, aplinkosauga“, –  sakė S. Putrimas.
Pasak pašnekovo, tai skatina nuolat domėtis naujovėmis, tobulėti, geriausią praktiką pritaikytis ir kitiems Lietuvoje statomiems objektams.
„Statybų sektorius vienas tų, kuriame įvyksta daugiausiai nelaimingų atsitikimų. Tad mums svarbiausia – darbuotojų sauga, nes natūralu, kad žmogus – didžiausia vertybė. Jei neįrodysi, kad ši sritis prioritetinė, daugelis tarptautinių kompanijų net nepasiteiraus kainos“, – atskleidė pagrindinius klientų keliamus reikalavimus S. Putrimas.
Šiandien jau praktiškai visi užsakovai tikisi, kad pastatai būtų aukščiausios A energinės klasės, kad atitiktų tarptautinį tvariųjų pastatų standartą BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method), į statybų procesą integruojamas skaitmeninis modeliavimas, kitaip vadinamas BIM.
Visos šios pastangos netruko duoti rezultatų – tikimasi, kad 2018 metais UAB Merko statyba viršys savo rekordinę 2008 metų apyvartą – 50 mln. eurų.

Svarbiausia – patikimi darbuotojai ir partneriai

Būdama tarptautinės kompanijos dalimi, UAB Merko statyba sėmėsi patirties iš savo kolegų užsienyje ir pirmieji pradėjo taikyti Lietuvoje darbo metodus, kuriuos vėliau perėmė ir kiti kolegos.
„Mes 20 metų kantriai įrodinėjame užsakovams, kad generalinis rangovas  neprivalo būti kompanija, turinti nuosavų kranų, ekskavatorių, sunkvežimių  bei kuo daugiau darbininkų, kurie atlieka visus darbus. Generalinis rangovas remiasi savo darbuotojais, efektyvia statybos valdymo sistema ir patikimais partneriais – projektuotojais bei specializuotomis statybos paslaugų įmonėmis“, – kalbėjo S. Putrimas.
Pasak jo, tokia tvarka leidžia būti lankstiems, efektyviai organizuoti veiklą bei užtikrinti, kad visus darbus atliks savo srities profesionalai. Žinoma, visi partneriai atidžiai pasirenkami, užtat paskui ir labai vertinami. Taip, kaip ir savi darbuotojai, kuriais pasitikima ir kurių nuomonės paisoma priimant sprendimus.
„Darbuotojų ir partnerių profesionalumas – pagrindinis MERKO privalumas, – įsitikinęs UAB Merko statyba vadovas.  – Komandos patirtis, inovatyvūs technologiniai sprendimai padeda mums įgyvendinti pačias drąsiausias klientų idėjas.“