Visos naujienos

Dar daugiau Lietuvoje pagamintos elektros energijos: MERKO pradeda statyti didžiausią „Enefit Green“ vėjo jėgainių parką

Didžiausio Baltijos šalyse vėjo energijos gamintojo „Enefit Green“ vystomame 75 megavatų (MW) galios vėjo jėgainių parke Akmenės rajone darbai prasidėjo visu pajėgumu – elektros energiją čia ketinama gaminti jau 2023 metų balandį. Ketvirtadienį specialioje ceremonijoje į vieną iš 14 naujų turbinų pamatų įmūrytas kertinis akmuo, o dvi vėjo turbinos simboliškai gavo elektros energijos vartotojų vardus. UAB Merko statyba šiame projekte atsakinga ir už projekto parengimą, ir už visus rangos darbus.

Pagrindinio „Enefit Green“ akcininko „Enefit“, kuris yra energijos gamybos ir prekybos įmonių grupės „Eesti Energia“ antrinė bendrovė, generalinis direktorius Hando Sutter teigia, kad sparti energetikos sektoriaus plėtra visų pirma turės naudos vartotojams. Europai susiduriant su energetikos krize ir stebint vieną po kito elektros energijos kainų rekordą, kritiškai svarbu kuo greičiau į rinką įtraukti kuo daugiau iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintos elektros energijos.

Tai užtikrina ne tik Lietuvoje ir Estijoje „Enefit Green“ valdomi 22 vėjo jėgainių parkai, bet ir nauji projektai – jau šių metų gruodį elektros energiją pradės gaminti 43 MW galios, 12 vėjo turbinų vėjo jėgainių parkas Šilalės rajone, o kitąmet energetinį sektorių sustiprins projektas „Akmenė“. Jis taps pačiu didžiausiu iki šiol Lietuvoje išvystytu įmonės vėjo jėgainių parku. Šiuose vėjo jėgainių parkuose per metus turėtų būti pagaminama apie 410 GWh elektros energijos.

„Didėjant vėjo jėgainių parkų gamybos pajėgumams, bus jaučiamas vis mažesnis elektros energijos trūkumas, bus galima užtikrinti ir mažesnę jos kainą. Žinoma, rezervus ir planus, kaip užtikrinti elektros energijos tiekimą nenumatytais atvejais, būtina turėti jau prieš prasidedant šiai žiemai. Tačiau žvelgiant į ilgąjį laikotarpį, efektyviausiu energetikos krizės sprendimo būdu neabejotinai taps energetikos sistemos papildymas žaliąja, iš atsinaujinančių šaltinių gaminama elektros energija, ir žaliąsias investicijas skatinančios verslo aplinkos palaikymas“, – įsitikinęs „Enefit“ atstovas.

Tuo metu vėjo jėgainių projektą „Akmenė“ vystančios „Enefit Green“ generalinis direktorius Aavo Kärmas papildo, kad nauji projektai vystomi ne tik Lietuvoje – iki 2023 metų 20 MW galios vėjo jėgainių parkas turėtų iškilti ir Estijoje, o kitas galingesnis – Suomijoje. Kaip pabrėžia pašnekovas, tokia sparti plėtra nebūtų įmanoma be vartotojų indėlio.

Vien Lietuvoje tokių šalies viduje pagamintą žaliąją elektros energiją naudoti ir prie žaliosios energetikos plėtros prisidėti norinčių vartotojų, kaip teigia elektros energijos tiekimo paslaugas teikiančios įmonės UAB „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna, yra beveik 100 tūkstančių. Kiekvienam įmonės klientui suteikiamas žaliosios energijos sertifikatas.

„Siekdami pabrėžti žaliosios energijos poreikį ir klientų svarbą, nusprendėme dvi vėjo jėgainių projekto „Akmenė“ turbinas pavadinti mūsų klientų vardais. Viena jų gaus mūsų pirmojo ilgalaikę elektros energijos pirkimo sutartį pasirašiusio verslo kliento „Roquette Amilina“ vardą. Tai viena didžiausių gamybos bendrovių Šiaurės Europoje, kuri biorafinavimo būdu iš kviečių išgauna augalinės kilmės. Kita turbina bus pavadinta Povilo Petrausko vardu – mūsų įmonės šimtatūkstantojo kliento Lietuvoje vardu“, – apie iniciatyvą pasakoja V. Koryzna.

75 MW galios vėjo jėgainių projekte „Akmenė“ kasmet bus pagaminama apie 258 gigavatvalandės (GWh) žaliosios elektros energijos, kuri patenkins 80 tūkstančių vidutinių namų ūkių poreikius. Šis vėjo jėgainių parkas, kuriame bus įrengta 14 „General Electric“ tiekiamų vėjo turbinų, buvo pradėtas statyti šių metų vasarį, o elektros energiją ketinama gaminti jau kitų metų balandį. Projekto rangos darbais rūpinasi UAB Merko statyba ir juos galutinai baigti ketinama iki 2023 metų trečiojo ketvirčio.

„Vėjo jėgainių parkų statyba tampa viena iš rinkos padiktuotų bendrovės Merko statyba veiklos krypčių. Matome, kokia sudėtinga situacija energijos sektoriuje, tad labai noriai prisidedame prie alternatyvių energijos šaltinių sektoriaus augimo mūsų šalyje. Subūrėme netgi atskirą komandą, kurios žmonės specializuojasi dirbti šiame segmente. Sėkmingai – laiku, kokybiškai – jau esame realizavę ne vieną tokį projektą. Užsakovai vertina šią mūsų patirtį, leidžiančią priimti geriausius sprendimus, mūsų žinias bei patikimumą, nes statant vėjo jėgaines darbų kokybė ir jų atlikimo laikas yra labai svarbu“, – sakė Saulius Putrimas, UAB Merko statyba generalinis direktorius.

Apie „Enefit Green“

„Eesti Energia“ įmonių grupės dukterinė įmonė „Enefit Green“ yra didžiausia vėjo energijos gamintoja Baltijos šalyse – vien Lietuvoje įmonė valdo penkis vėjo jėgainių parkus, kurių bendra galia siekia 139 MW. Iš viso įmonė keturiose rinkose – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje – valdo 22 vėjo jėgainių parkus, 38 saulės elektrinių parkus, 4 kogeneracines elektrines, granulių gamyklą ir hidroelektrinę. 2021 metais „Enefit Green“ pagamino beveik 1200 GWh elektros energijos ir 620 GWh šilumos energijos.

Įmonė šiuo metu vysto keturis vėjo jėgainių parkų projektus: du – Lietuvoje, po vieną Suomijoje ir Estijoje. Bendra šių vėjo jėgainių parkų galia viršija 200 MW, o investicijos į juos siekia 250 milijonų eurų. Taip pat trys saulės jėgainių parkai vystomi Lenkijoje, dar vienas – Estijoje. Bendra šių saulės jėgainių parkų galia turėtų siekti apie 45 megavatus, o investicijos – beveik 30 mln. eurų. Iš viso „Enefit Green“ iki 2026 metų siekia savo gamybos pajėgumus padidinti keturis kartus iki 1900 MW. „Enefit Green“ akcijos kotiruojamos „Nasdaq Tallinn“ vertybinių popierių biržoje, įmonė turi daugiau nei 60 tūkst. investuotojų.

Apie MERKO grupę:

UAB Merko statyba ir UAB Merko būstas atstovauja Lietuvoje AS Merko Ehitus. Visose Baltijos šalyse ir Norvegijoje veikiančios grupės apyvarta 2021 metais buvo 340 mln. eurų, grupėje dirbo 672 darbuotojai.